ברזל או אלומיניום?

השוואה: ברזל (פלדה) או אלומיניום? יתרונות וחסרונות בענף מסגרות הבניין בתחום השערים, מעקות, פרגולות, גידור וחצרות אנגליות.

 

אלומיניום:

בערך בתחילת שנות ה-2000 עם התפתחות הבניה הקלה בארץ החל האלומיניום לתפוס מקום משמעותי בתחום המסגרות: שערים, גידור, מעקות, פרגולות ועוד.. תחום שהיה שמור באופן ברור לפלדה ולעץ.

מסגריות חדשות לייצור באלומיניום נפתחו וחלק מהמסגריות הקיימות אימצו את האלומיניום שלמרות היותו חומר יקר בהרבה מהפלדה הוא קל, פשוט ונוח לעיבוד וחוסך זמן עבודה רב יחסית לפלדה, מה שהופך אותו לכדאי יותר כחומר גלם לייצור.  דעת הקהל הישראלי שלא כל כך אוהדת את חומרי הבניה הקלה כתחליף לבטון והבלוקים דווקא אימצה את האלומיניום בתחומים שהיו שייכים עד אז לפלדה והעץ.

 

תכונותיו של האלומיניום:

האלומיניום הוא מתכת קלה שצפיפותה כשליש מצפיפות הפלדה. חומר רך יחסית, ניתן לחישול, ריקוע או עיצוב בקלות ונוח מאוד לעיבוד שבבי ולריתוך.

האלומיניום אינו מחליד – במגע עם האויר נוצרת שיכבה דקיקה של אלומיניום חמצני (אלומינה) שהופכת לשכבה מגינה מפני שיתוך (חלודה), חום ושריטות.

האלומיניום אינו נמשך למגנט ולמעשה חסר תכונות מגנטיות.

האלומיניום מוליך טוב של חום וחשמל.

 

יתרונות:

נוח וזול לעיבוד

קל משקל

אינו מחליד ואינו דורש אחזקה.

במסגרת מגבלות מבנה מסוימות מתאים לייצור כל אחד מהפריטים הנ"ל.

 

חסרונות:

חומר גלם יקר יחסית לפלדה

מבחינת העיצוב לאלומיניום מגבלות מסוימות מאחר והוא חלש בהרבה יחסית לפלדה. כדי להשיג חוזק סביר ידרש חומר עבה יותר. הדבר משמעותי במקרה של עיצובים עדינים שבהם יחסית לפלדה האלומיניום נראה גס יותר.

 

דעה:

באופן כללי האלומיניום מתאים לייצור שערים וגדרות במסגרת מגבלות עיצוב ובשימוש סביר.

המגבלות יהיו בעובי החומר ובגודל הכללי של הפריט. כך למשל כנף של שער ברוחב עד 1.5 מ' בערך, שמותקנת על צירים תחזיק מעמד וכנף רחבה יותר כבר תהיה בעייתית לאורך זמן. עמודי השערים ובעיקר שערי החניה יהיו עשויים פלדה בכל מקרה כי עמודי האלומיניום חלשים מידי.

במידה ויופעל כוח קצת מעבר לסביר (לשימוש ביתי) האלומיניום לא יתאים. כך למשל אם נדרש מיגון מפני פורצים או מטפסים על הגדר או השער כדאי יהיה לבחור בפלדה.

 

פלדה:

הפלדה המשמשת בדרך כלל בענף מסגרות הבניין בתחום השערים, מעקות, גידור, פרגולות וכד' היא – פלדה דלת פחמן ( ST-37 ) המכונה בפי רוב "ברזל". פלדה זו משמשת בתחומים אלה עוד מהמאה ה-19.

 

תכונות:

הפלדה היא מתכת קשה יחסית וחזקה מאוד (פי 5 חזקה מאלומיניום) ובעלת תכונות אלסטיות.

נוחה יחסית לעיבוד, ריקוע, חישול, ריתוך ועיבוד שבבי, אם כי בהשקעה גדולה של אנרגיה (פי כמה, יחסית לאלומיניום).

במגע עם האוויר הפלדה מתחמצנת ומחלידה (שיתוך) ואם לא תקבל טיפול מתאים היא תמשיך להתחמצן עד שתתפרק לחלוטין.

כדי למנוע שיתוך (חלודה) יש לצפות אותה בשכבה שתמנע את המגע שלה עם האויר.

הפלדה היא בעלת תכונות מגנטיות ומוליכה טובה של חום וחשמל.

 

יתרונות:

חזקה מאוד ועמידה.

חומר גלם זול בהשוואה לאלומיניום

מבחינת אפשרויות העיצוב כמעט ואין מגבלות. הפלדה חזקה ומאפשרת.

 

חסרונות:

נדרשת אנרגיה רבה לעיבוד.

חומר מחליד במגע עם האויר. (נדרש ציפוי החומר למניעת חלודה)

 

דעה:

ככלל הפלדה מתאימה יותר כחומר גלם לכל הפרטים במסגרות הבניין ולכל השימושים. היא חזקה ומאפשרת ללא מגבלות ואילו את עניין החלודה אפשר בקלות לפתור ע"י ציפוי באבץ (גילוון) ובצבע. ועם מעט מאוד תשומת לב תהיה מוגנת לשנים ארוכות ורבות.

 

לסיכום המלצותינו:

שערים: שערי חניה, שערי כניסה (פשפש) וגידור חיצוני לבתים פרטיים במקומות בהם לא נדרשת הגנה משמעותית אלה רק תחימה יפה של חצר הבית האלומיניום עדיף, חזק מספיק כדי לעמוד במשימה וישאר יפה וללא פגמי טבע לשנים רבות.

שערים וגידור במידות גדולות, במקומות ציבורים, בניינים או במקומות בהם נדרש מיגון מפני פריצות, ונדליזם וכד' מומלץ לבחור בפלדה שהיא חזקה, תעמוד בכל עומס עבודה או גודל ועם הטיפול המתאים (ציפוי באבץ ובצבע) תישאר גם היא יפה וללא פגמי טבע לשנים רבות.

 

מיגון: מיגון ואלומיניום פשוט לא הולכים ביחד. אם רוצים למגן יש לבחור בפלדה בלבד.

 

מעקות: מעקה אלומיניום שהוא חזק מספיק, נראה בדרך כלל גס ועבה מידות. האלומיניום מתאים מאוד למעקות זכוכית שמשמשים בדרך כלל למרפסות או בשטחים ציבוריים אבל פחות מתאים לייצור מעקות מעוצבים בפנים הבית כי הוא חסר את תכונות החוזק והגמישות הנדרשות. לאורך הזמן תווצר התרופפות ונדנוד שיפגעו בתחושת הביטחון המצופה בעת השימוש במעקה.

 

סורגים: אם הסורגים הם לקישוט אז אלומיניום מספיק. אבל אם רוצים שהסורגים יגנו מפני פורץ אז כדאי מאוד שהם יהיו עשויים פלדה. האלומיניום לא מספיק חזק.

 

פרגולות: שני החומרים, פלדה ואלומיניום מתאימים לייצור פרגולה במגבלות התכנון המתאימות. האלומיניום יראה עבה יותר והפלדה תאפשר מראה עדין יותר.

 

חצר אנגלית: שוב עניין של עיצוב ושל חוזק. באלומיניום הפרופיל המינימאלי יהיה 20/20 במרווחים של עד 4 ס"מ אחד מהשני (4 נחשב הרבה ויותר מזה אי אפשר). בפלדה הפרופיל המינימאלי יהיה 25/3. הבדל אחד הוא במראה וכמות האור שנכנסת והשני הוא בחוזק נגד פריצה במידה ונדרש. מובן שאפשר לייצר מאלומיניום מלא אבל להשיג את חוזק הפלדה יהיה יקר בכסף.